pátek 6. července 2012

Community - pokořitel Sheldona Coopera

V dvacátém druhém letošním čísle Respektu píše Helena Zikmundová v úvaze o úspěšnosti The Big Bang Theory právě o seriálu Community, který na to jde trochu jiným směrem než sitcom s asociálními fyziky. A po posledních dílech třetí řady musím říci, že je to seriál snad lepší, než dnes už všudypřítomná Teorie velkého třesku.

Čím, tedy podle mě, Community trumfuje TBBT? Jsou to především skvělé postavy a režisérsko-scénáristická odvaha. Začněme jen malým úvodem do toho, o co vůbec v tomhle seriálu jde.

Všechno se točí okolo sedmičky hlavních hrdinů, kteří se z různých důvodů setkali na patrně nejnuznější škole s nejúchylnějším děkanem ve státě - na Greendale Community College. Už od prvních dílů si všimnete, že se charaktery jednotlivých postav podařilo vykreslit (a zahrát) opravdu dokonale. Bývalý egoistický právník Jeff, který až úzkostlivě dbá o svůj vzhled a nesnáší poctivou práci, zapřísáhlá křesťanka Shirley s tak trochu násilnickými sklony, devatenáctiletá poctivá Annie hledající pravou lásku, aktivista a anarchistka Britta, frajírek a geek Troy a homofobní, rasistický důchodce, vlastník kapesníčkového impéria Pierce. A Abed - Asi nejkultovnější postava z celého seriálu, který je asi největším styčným bodem mezi TBBT. Abed je asociální milovník filmů, který trpí aspergerovým syndromem. A to se projevuje v mnoha oblastech podobně jako u doktora Sheldona. Jenže, přiznejme si, Abed je přece jen roztomilejší a sympatičtější než šílený fyzik.

A to ani nemluvím o vedlejších postavách - psychopatický učitel Španělštiny a tak trochu homosexuální děkan jsou opravdu jen špička ledovce.


Community je kromě skvělých postav také prošpikována celou plejádou odkazů na různé seriály a filmy. A ať už jsou to narážky skryté ve vtipech, tak celé díly a postavy odkazující na známé filmové šlágry. Celý díl ve stylu Goodfellas, učitel jako vystřižený z Dead Poets Society. A tady je taky trochu problém pro ty, kteří tyto parodie nepochopí - pro ně to budou v Community hluchá místa.

Pokud jste ještě o Community nezavadili, rozhodně to napravte. Možná se vám líbit nebude, možná ho vezmete na milost, a nebo se zařadí do vaší osobní sbírky nejlepších sitcomů.