čtvrtek 10. května 2012

Lidi LIDEM nevěří. A těžko uvěří.

Karolíně Peake je třeba jistě připsat k dobru, že se rozhodla opustit potápějící se Věci Veřejné a zachránit si tak alespoň trochu politické důstojnosti. S  platformou přejmenovanou na LIDEM to ale bude mít těžké.

Předně tu zafunguje oprávněná deziluze voličů z nových uskupení, toto je navíc derivátem strany, která ji z velké části způsobila. Před minulými volbami byly VV pro řadu lidí vidinou něčeho nového, co by mohlo pomoci rozhýbat vody české pravice. Do azurové barvy vložili svoji důvěru v něco lepšího a, to především, svůj hlas. Kdo z nich mohl tušit, co se z Věcí Veřejných stane? Zcela oprávněně jsou pak jejich bývalí podporovatelé naštvaní - s jejich hlasem bylo naloženo přinejmenším velmi nezodpovědně.

Tohle bude první problém nové formace. Pro politiky, kteří opustili VV bude opravdu obtížné smýt ze sebe stigma zpronevěřitelů dané důvěry, kteří jen převlékli dres za jiný. Buďto bude muset Peake přijít s něčím zásadně přesvědčivým, nebo musí všechny ostatní strany postihnout nějaká pohroma, aby LIDEM neskončila na okraji politického spektra - tedy tam, kde se zuby nehty drží bývalé Věci Veřejné.